HISTORIE

HISTORIE KLUBU

Zbraslav – místo soutoku řek Vltavy a Berounky. To je místo, ke kterému se vztahují počátky našeho hokejového klubu. Nejdříve se hrál bandy hokej, v roce 1913 pak vznikl klub SK Zbraslav, který začal hrát tzv. „kanadský hockey“.

Náš klub patří k nejstarším hokejovým klubům vůbec. Byl založen v době, kdy v našich zemích nestál jediný zimní stadion, zbývalo ještě několik let do zahájení nejslavnější hokejové soutěže světa, americké NHL a náš národní výběr nestihl odehrát víc než 12 mezinárodní utkání.

V roce 1928 vyhrál klub titul „mistra českého venkova“. v tomto období působil v klubu i reprezentant ČSR – ak. arch. Bohumil Steigenhofer, který byl součástí národního týmu v letech 1924 – 1932.

Okupace činnost klubu nepřerušila.

V roce 1947 na nově otevřeném přírodním kluzišti před 3000 diváky, se náš tým utkal s národním mužstvem Belgie, zápas skončil remízou 5:5.

V roce 1950 obdržel pozvánku do národního týmu další hráč z našeho týmu – Miloslav Pašek.

Klub se dále rozvíjel, v klubu hráli muži, dorostenci, žáci, na úrovních krajských a divizních soutěží.

V roce 1971 byla schválena výstavba našeho stadionu, nicméně po rozšíření Prahy se Zbraslav stala její součástí a Středočeši projekt přesunuli do Černošic.

V roce 1988, kdy měl klub jen tým mužů, byla schválena výstavba zimního stadionu na Zbraslavi.

V souvislosti se stavbou stadionu začali Karel Míka, Josef Burian a Luboš Omelka s náborem hráčů ročníků 1980-1982 z okolí, kteří položili základ postupně obnovované mládeže.

V roce 1991 se tým zúčastnil týdenního výjezdu do Anglického Bristolu.

Stavba vlastního stadionu nebyla z finančních důvodů dokončena, proto je naším domácím stadionem ZS Nikolajka na pražském Smíchově. Zbytky zbraslavského stadionu nyní slouží jako sportovní Centrum Třešňovka.

V 90. letech klub na Nikolajce působil spolu s TJ Sokol Praha-Jih a TJ Žižkov Praha. S malým množstvím hráčů i tréninků byl na pokraji zániku a přežil díky odhodlání tehdejšího vedení, zejména Karla Míky a Zdeňka Němce.

Po roce 1997 muselo klub opustit velké množství hráčů. Klub ale nezanikl, ovšem nejstarší kategorie nebyly v klubu zastoupeny.

Postupem času se klub opět rozvíjel, přes mladší žáky, starší žáky, juniory až při 100letém výročí našeho klubu byl obnoven opět tým mužů, který hned v první sezoně vyhrál krajský přebor Prahy.

V sezonách 2015/2016 a 2016/2017 byl klub opět bez týmu mužů. Od následující sezony byl ale obnoven a funguje dodnes.

V roce 2019 vedení klubu rozhodlo o přejmenování na HC Smíchov 1913.

V červnu 2022 přišel klub vinou ukončení provozu Nikolajky o domovský stadion. Následující sezona a půl se tak odehrávala na mnoha stadionech v Praze a okolí.

Od listopadu 2023 působí klub na dočasném zimním stadionu v pražských Jinonicích.